تقلب كردن در كودكان

تقلب كردن در كودكان

تقلب یا فریبکاری پدیده ای فراگیرکه در لغت نامه معادل ناراستی، دورویی، مکر، دروغ، خیانت، نفاق و نادرستی تعریف شده است.

روش های معمول تقلب در امتحان، نوشتن تقلب روی دست و پا و صندلی، همراه بردن برگه حاوی برخی مطالب مهم و حتی جزوه درسی در سر جلسه امتحان و نگاه کردن از برگه امتحانی فرد مجاور”بدون اجازه و هماهنگی قبلی” از موارد پرکاربرد است. در آمار بدست آمده، تخمین زده شده است که بیش از یک سوم دانش اموزان، حداقل یک بار در طول دوران تحصیلشان تقلب می­کنند.

 

دلایل تقلب کردن در دانش آموزان

 • برنده شدن دانش آموزان(رقابت)
 • عدم قبول شکست
 • ترسیدن از عواقب بد نمره گرفتن
 • ترس از تنبیه والدین

راهکارهایی زیر به شما والدین گرامی کمک می­کند تا برخورد درستی با مساله تقلب داشته باشید.

 

راهکار:

 • فرزندتان را به کار درست تشویق کنید: ضرورت تلاش درست و صادقانه را در ذهن کودک جا بیندازید. به فرزندتان بگویید تلاش تو مهم تر از نتیجه امتحانت است.

 

 • در پی علت باشید: زمانیکه کودک شما این کار را انجام داد با خونسردی سر صحبت را باز کنید؛ مثل یک دشمن با فرزندتان برخورد نکنید. به او زخم زبان نزنید. محاکمه نکنید. تنها تلاش کنید تا متوجه بشید که چرا بین همه راهها، تقلب را انتخاب کرده است.

 

 • واقع بینامه برخورد کنید: زمانیکه توقعات از کودکتان زیاد باشد احتمال بیشتری دارد که او تقلب کند.

 

 • برای یک هفته، برنامه ای تنظیم کنید. سپس، از کودک بخواهید نمودار یا جدولی از زمانی که صرف درس خواندن میکند، تهیه کند. قوانینی مقرر کنید که کودک در مقابل کسب امتیاز، جایزه بگیرد. درس خواندن را با پیشنهاد جوایز دلخواه کودک، مثلا دیدن برنامه های تلویزیون یا گردش، پر انگیزه تر کنید.

 

 • عدم رضایت و ناخشنودی خود را ابراز کنید: به کودک بگویید که تقلب کار خوبی نیست. این کار را با خونسردی اما قاطع انجام دهید. و توضیح دهید که چرا تقلب صحیح نیست و راههای دیگری به او پیشنهاد دهید تا همان نتایج را بدون تقلب بدست آورد.

 

نتیجه گیری

 

با توجه به آنچه اشاره شد، شیوه نادرست فرزندپروری و ترسیدن از عواقب نمره بد یکی از دلایل تقلب کردن در دانش آموزان بود. وقتی کودک نمی­تواند نمره دلخواه را کسب کند، ممکن است نتواند در مقابل میل نگاه کردن به ورقه دانش آموز بغل دستی اش مقاومت کند که شما والدین گرامی با آموزش و راهکارهای بالا میتوانید مشکل را به حداقل ممکن کاهش دهید.

 

منابع و مآخذ

علیخواه،فردین. بولاغی، مهدی. یاقوتی، هدا.(1393). تقلب در امتحان”نگاهی از درون”. راهبرد فرهنگ.شماره 27.

گاربر،استفن.گاربر،ماریان دانیلز.فریدمن اسپیزمن،روبین .(1394). چگونه با کودکم رفتار کنم؟ (مترجمان شاهین خزعلی،هومن حسینی نیک،احمد شریف تبریزی) . تهران: انتشارات مروارید

 

کلمات کلیدی: تقلب، تشویق کودک، برخورد واقع بینانه، جستجوی علت، تهیه برنامه هفتگی.

ساعات كاري

شنبه 09.00 – 21.00
يكشنبه 09.00 – 21.00
دوشنبه 09.00 – 21.00
سه شنبه 09.00 – 21.00
چهارشنبه 09.00 – 21.00
پنج شنبه 09.00 – 21.00
جمعه 09.00 – 21.00

ارتباط با کلینیک دكتر محبوبه اميدي نژاد
تماس تلفني، imo، Google Meet

 • 02191012960
  02191012970
  09374540994