کودکانی که صبحانه نمی خورند

کودکانی که صبحانه نمی خورند

در این مقاله تلاش خواهیم کرد در مورد کودکانی که صبحانه نمی­خورند که معمولا موجب گرفتاری های صبحگاهی می­شوند و همچنین راه هایی که می­توان از آن ها اجتناب کرد یا تغییرشان داد را مورد بحث قرار دهیم. زمانیکه راهکارهای پیشنهادی را امتحان کردید، متوجه می­شوید که این راه حل ها چه تغییر عمیقی در شروع برنامه های روزانه خانواده شما و بعلاوه دیدگاه مثبت تر اعضاء خانواده نسبت به یکدیگر و نسبت به روز در پیش رو، ایجاد خواهد کرد.

 

 • صبحانه را مختصر کنید:

اگر کودک شما ناهار را به صبحانه ترجیح می‌دهد، به او یک صبحانه مختصر و یک ناهار مفصل بدهید. این برنامه در حالتی که صبحانه انرژی کافی را برای تمام مدت صبح فراهم کرده است و تا هنگام صرف ناهار، کودک از نظر انرژی کمبود ندارد، مشکلی ایجاد نمی‌کند.

 

 • هم غذا، هم نقاشی:

به کودک اجازه دهید هر بار که لقمه غذا می­خورد، با ماژیک روی یک تکه کاغذ نقاشی کند. او را تشویق کنید در حالیکه غذایش را می­خورد، یک منظره را تمام کند.

 

 • .صبحانه را جالب کنید:

سعی کنید زمان کافی را برای یک صبحانه مفرح در نظر بگیرید.کوشش کنید که آن را لذت بخش کنید؛ صبحانه نباید صرفاً‌ موقعیتی باشد که مواد غذایی را به زور فرو دهید. به عنوان مثال کودکان خردسال از این که لیوان و فنجان مخصوص به خودشان را داشته باشند، لذت می برند. آن‌ها از این که با تزیین قسمتی از نان با مقداری پنیر و درست کردن یک شکل خنده‌دار در آراستن سفره شرکت کنند، سرگرم می‌شوند. به کیک صبحانه کِرِم اضافه کنید و با شکلات، روی آن شکل‌های جالبی بکشید تا کودکان از خوردن آن لذت بیشتری ببرند

.

 • .غذاهای مختلف تهیه کنید:

غذاهای جدیدی را هر چند وقت یکبار به برنامه صبحانه اضافه کنید تا از یکنواختی جلوگیری شود. اگر کودک ناگهان از خوردن غذایی که قبلاً دوست داشت امتناع می‌کند، به زور آن را به او ندهید. برای مدتی آن را کنار بگذارید و سپس به تدریج و با ظرافت، مجدداً آن را به برنامه غذایی او اضافه کنید.برای صبحانه روی غذاهای مشخصی تعصب نداشته باشید.

 

 • موقع صرف صبحانه با کودک همراه باشید:

کودکان خردسال نباید هنگام صبحانه تنها رها شوند؛ حتی کودکان بزرگتر نیز دوست دارند همراهی داشته باشند اگر نمی‌توانید هنگامی که کودک صبحانه می خورد، با او سر میز بنشینید، در اتاق بمانید و به او یک «همراه، برای صبحانه خوردن»بدهید تا سر میز با او بنشیند، معمولاً ‌یک عروسک یا حیوان پارچه‌ای برای این کار مناسب است، ولی حتی وسایل جالبی نظیر رادیو، تلویزیون یا کتاب مصور نیز ممکن است همین تأثیر را داشته باشد، اگر گهگاه کودک شما هنگام صرف صبحانه تلویزیون تماشا کند، اشکالی ندارد.با این حال باید مراقب باشید که این کار به صورت یک عادت در نیاید.

 

 

 • ..با کودک ساختمان بازی کنید:

در ازای هر لقمه‌ای از صبحانه که کودک شما می‌خورد، به او یک تکه ساختمان اسباب بازی بدهید.هنگامی که کودک صبحانه‌اش را خورد، می‌تواند از این تکه‌ها برای ساختن یک قلعه استفاده کند یا این که اگر کودک دوست دارد اجازه دهید که موقع صرف صبحانه تکه تکه، قلعه را بسازد.

 

 • .زمان بگیرید:

برای این که به کودکانی که کند غذا می‌خورند انگیزه بدهید، ساعت را روی زمانی که کودک باید صبحانه‌اش را تمام کند تنظیم کنید و او را برانگیزید که قبل از به صدا در آمدن زنگ، صبحانه‌اش را تمام کند. سپس به تدریج زمان را کوتاه‌تر کنید تا این که به یک زمان پذیرفتنی برای تمام کردن صبحانه دست پیدا کنید.

 

 • به کودک اجازه دهید که در برنامهریزی صبحانه کمک کند:

اگر به کودک اجازه دهید که در تنظیم برنامه هفتگی صبحانه کمک کند و یا این که هنگام خریدن لوازم صبحانه شما را همراهی کند، با علاقه بیشتری سر میز صبحانه حاضر خواهد شد.ما فرض را بر این گذاشته‌ایم که شما مسایل تغذیه‌ای را در نظر گرفته‌اید.

 

 • تشویق کنید جایزه بدهید:

یک خوراکی( حتی یک بسته ذرت بوداده) را با کمک کودک خود انتخاب کنید و سپس آن را به اندازه های مناسب در داخل کیسه های پلاستیکی تمیز بریزید. کودک هنگامی جایزه را می­برد که تمام غذا یا مقداری معینی از آن را که قبلا روی آن توافق شده است، بخورد.

 

نتیجه گیری:

 

همانطور که گفته شد، اگر صبح زود اعضای خانواده روز خوبی را آغاز کنند، امکان بیشتری وجود دارد که در طی روز ارتباط بهتری با همدیگر داشته باشند. شما بهترین الگو برای فرزندتان هستید اگر هر روز سر میز می­نشینید تا صبحانه لذیذی را صرف کنید؛ سعی کنید از صبحانه لذت ببرید و نشان دهید که واقعا خوشحالید؛ اگر با وجود نشان دادن یک الگوی خوب، هنوز کودک از خوردن صبحانه امتناع می‌ورزد، آن را تبدیل به یک درگیری شدید بین خودتان نکنید. به جای آن می‌توانید از راه حل‌های ذکر شده در این مقاله  استفاده کنید.

 

منابع و مآخذ

شیرزاد، کریم. آقاجانی، حیدر.(1388). ده روش مناسب برای صبحانه خوردن کودکان. پیوند. (ماهنامه تربیتی-آموزشی). 355-354.

گاربر،استفن.گاربر،ماریان دانیلز.فریدمن اسپیزمن،روبین .(1394). چگونه با کودکم رفتار کنم؟ (مترجمان شاهین خزعلی،هومن حسینی نیک،احمد شریف تبریزی) . تهران: انتشارات مروارید.

 

کلمات کلیدی: مختصر کردن صبحانه، هم غذا، هم نقاشی، جالب کردن صبحانه، تهیه غذاهای مختلف، بازی ساختمان، گرفتن زمان، تشویق کودک.

ساعات كاري

شنبه 09.00 – 21.00
يكشنبه 09.00 – 21.00
دوشنبه 09.00 – 21.00
سه شنبه 09.00 – 21.00
چهارشنبه 09.00 – 21.00
پنج شنبه 09.00 – 21.00
جمعه 09.00 – 21.00

ارتباط با کلینیک دكتر محبوبه اميدي نژاد
تماس تلفني، imo، Google Meet

 • 02191012960
  02191012970
  09374540994