کودکانی که دچار کابوس هستند

کودکانی که دچار کابوس هستند

کابوس دیدن در خواب

 

روان شناسان اختلالات خواب را به اختلالات پیش از خواب و در خلال خواب تقسیم کرده اند که کابوس دیدن در خواب جزء اختلالات در خلال خواب است که به معنی خواب دیدن طولانی و هراس انگیز که شخص ضمن آن هراسان از خواب می­پرد.کودک بعد از بیدار شدن بلافاصله هشیاری و جهت یابی خود را بدست می­آورد این حالت در هر موقع از خواب رخ می­دهد و در آغاز شب بیشتر دیده می­شود. کودک روز بعد با بیدار شدن یا پس از بیداری می­تواند خواب بد خود را تعریف کند.

 

علائم کابوس دیدن در خواب

 

 • ناله، گریه، فریاد
 • کمک طلبیدن
 • بیداری یکباره

برای کاهش کابوسهای کودکتان در هنگام خواب به این توصیه ها توجه کنید:

 

 • کودک را آرام کنید و به او اطمینان خاطر بدهید:

معمولا بیشترین کاری که والدین می­توانند برای کودکانیکه که دچار کابوس می­شوند انجام دهند، این است که او را بیدار و آرام کنند و به او اطمینان خاطر بدهند که همه چیز “امن و امان است”. کودک را در آغوش بگیرید و نوازش کنید ولی زیاد در مورد کابوس حرف نزنید و مساله را بزرگ نکنید؛ زیرا ممکن است یاد بگیرید با استفاده از این روش جلب توجه کند.

 

 • از هیجان بیش از حد جلوگیری کنید:

تمام کودکان باید قبل از خواب آرام بگیرند و بنابراین خوب است که قبل از خواب به کودکان اجازه تماشای برنامه های تحریک آمیز یا ترسناک تلویزیونی را ندهیم، برای آن ها داستانهای ترسناک تعریف نکنیم و یا اینکه به آن ها اجازه فعالیت بدنی زیاد را ندهیم. با اینکه تحقیقات، ارتباط بین تلویزیون و کابوس های شبانه را ثابت نکرده است، اما تجربه بسیاری از والدینی که ما می­شناسیم نشان می­دهد که محدود کردن تماشای برنامه های تلویزیون، در این مورد موثر واقع می­شود.

 

 • در مورد مشکلات،ترسها و نگرانیهای کودک با او گفتگو کنید:

با استفاده از نکاتی که از حرف ها و پاسخ های کودک در می­یابید، سعی کنید زمینه های اصلی ناراحتی کودک را پیدا کنید در جریان روز در مورد کابوس های کودک با او صحبت کنید و بکوشید ترس ها و نگرانی های او را از بین ببرید. همچنین دور اندیش باشید و سعی کنید به تدریج کودک را برای حوادث رنج آور آماده کنید. مثلا می­توانید او را بعد از یک سفر و یا تعطیلات،  به مهد کودک ببرید؛ تا رفتن به مهد کودک برای او کمتر تنش زا ­شود. معمولا ترس های کودکان به دلیل بی اطلاعی آن هاست.

 

 • در مورد کابوسهای تکراری وارد عمل شوید:

کودکتان را تشویق کنید در مورد کابوسها صحبت کند و در روشنایی روز آن را به صورت یک تئاتر که البته پایان خوشی دارد- نمایش دهید.

 

 • تدابیری به آنها بیاموزید:

در مورد کودکان بزرگتر، این احساس که وسیله ای برای دفاع در مقابل کابوس ها دارند، اغلب مفید واقع می­شود. کودک خردسالی را می­شناختیم که همیشه زره اش را با خودش به رختخواب می­برد تا در مقابل اژدها و غول ها محافظت شود. کودک دیگری با روشن گذاشتن یک چراغ رنگی احساس امنیت می­کرد. مریم، دختر هشت ساله ای بود که وقتی با دعای ویژه ای از خدا می­خواست که از او در مقابل شیرها و ببرها محافظت کند، خواب های ترسناک کمتری می­دید.

 

نتیجه گیری

 

خواب مایه آرامش و تسکین آدمی است و خوب خوابیدن مثل خوب غذا خوردن برای سلامت روانی ضروری است. با توجه به مطالب ذکر شده شما پدر و مادر گرامی می­توانید از راهکارهای ذکر شده استفاده کنید تا آرامش دوباره را به کودکتان برگردانید. علت کابوس دیدن کودک هر چه باشد، این امر صحت دارد که کودکان مضطراب، نگران و یا کودکانی که احساس ناامنی می­کنند، بیشتر کابوس می­بینند.

 

منابع و مآخذ

صالح فر، عذرا(1374). خواب، وحشت شبانه، کابوس. تربیت.سال 15شماره 3.

گاربر،استفن.گاربر،ماریان دانیلز.فریدمن اسپیزمن،روبین .(1394). چگونه با کودکم رفتار کنم؟ (مترجمان شاهین خزعلی،هومن حسینی نیک،احمد شریف تبریزی) . تهران: انتشارات مروارید

 

کلمات کلیدی:کابوس دیدن در خواب، علائم کابوس دیدن در خواب، جلوگیری از هیجان بیش از حد، گفتگو در مورد مشکلات، ترسها و نگرانیهای کودک، آموزش تدابیر، آرام کردن کودک.

ساعات كاري

شنبه 09.00 – 21.00
يكشنبه 09.00 – 21.00
دوشنبه 09.00 – 21.00
سه شنبه 09.00 – 21.00
چهارشنبه 09.00 – 21.00
پنج شنبه 09.00 – 21.00
جمعه 09.00 – 21.00

ارتباط با کلینیک دكتر محبوبه اميدي نژاد
تماس تلفني، imo، Google Meet

 • 02191012960
  02191012970
  09374540994