کودکان سر به هوا

کودکان سر به هوا

کودکان سربه هوا همیشه باعث دردسر والدین می­شوند. زمانیکه کودک ما بازیگوش می­شود سریعا عصبانی می­شویم  و به همین دلیل نمی­توانیم واکنش درستی داشته باشیم در این موارد ما به طور کلی عصبانیتمان را با سرزنش های بیهوده ، تهدید و گاهی نیز تنبیه بدنی بروز می دهیم ولی هیچ یک از این واکنش ها برای رویاروی با چنین رفتارهایی توصیه نمی­شود. پس باید راه های دیگری را امتحان کرد.

 

راهکار:

 • در اولین مرحله به کودک آموزش دهید که نزدیک پدر و مادرش بماند: به او بگویید در محدوده مشخصی بماند و از آنجا فراتر نرود و علت آن را به دقت به او بیاموزید.

 

 • هیچ وقت کودک خود را تنها نگذارید و یا از او غاقل شوید.

 

 • هرگز نباید جلوتر از کودکتان راه بروید و خیالتان راحت باشد که کودک حتما پشت سر شما است و گام به گام شما حرکت می­کند.

 

 • لازم است کودک شما بداند که مرزها و قوانینی وجود دارد که باید تبعیت کند و به او بگویید که شما چه انتظاری از او دارید.

 

 • توانایی کودک خود را در نظر بگیرید و از او توقع بیجا نداشته باشید. به عنوان مثال از او انتظار نداشته باشید که از یک خرید طولانی مدت لذت ببرد و خسته هم نشود.

 

 • رفتارهای مثبت او را تحسین کنید و به او بگویید که بهش افتخار می­کنید. برای مثال، مشغول خرید طولانی مدت هستید، هر از چند گاهی یک امتیاز مثبت به او بدهید و با او قرار بگذارید که در ازای پنج امتیاز به او یک پاداش میدهید.

 

 • از سایه بازی استفاده کنید؛ به او بگویید وقتی شما حرکت میکنید و سایه تان حرکت می­کند، او باید داخل سایه شما باشد و اگر بیرون از سایه بماند، بازی را می­بازد.

 

 • از تنبیه های ملایم استفاده کنید؛ به او بگویید هر بار که از شما دور شود یک امتیاز منفی خواهد گرفت که باعث از بین رفتن یک امتیاز مثبت می­شود.

 

نتیجه گیری

 

بازیگوشی کودکان نمودی از مقاومت آنهاست. درمان بازیگوشی های جزئی نیز از الگوهای مشابه تبعیت می کند. ایده آل این است که برای کسب نتایج مطلوب به فرزندمان انگیزه بدهیم او را تحسین کنیم. با این حال وقتی کودکان با بازیگوشی در این کارها تمرد می کنند، در واقع ناخشنودی و نارضایتی خود را بروز می دهند.  وقتی در این شرایط او را سرزنش می کنیم و تحت فشار می گذاریم تنها نارضایتی اش را تشدید می کنیم. شما والدین گرامی می­توانید با استفاده از راهکارهای ذکر شده از مشکلات احتمالی جلوگیری کنید.

 

منابع و مآخذ

فروم، آلن. الفبای مراقبت از کودک . ترجمه پیام پاکدل(1393). انتشارات درسا.

گاربر،استفن.گاربر،ماریان دانیلز.فریدمن اسپیزمن،روبین .(1394). چگونه با کودکم رفتار کنم؟ (مترجمان شاهین خزعلی،هومن حسینی نیک،احمد شریف تبریزی) . تهران: انتشارات مروارید

 

کلمات کلیدی: کودکان سربه هوا، تبعیت از قوانین، سایه بازی، در نظر گرفتن توانایی کودک، تنبیه ملایم، تحسین کودک.

ساعات كاري

شنبه 09.00 – 21.00
يكشنبه 09.00 – 21.00
دوشنبه 09.00 – 21.00
سه شنبه 09.00 – 21.00
چهارشنبه 09.00 – 21.00
پنج شنبه 09.00 – 21.00
جمعه 09.00 – 21.00

ارتباط با کلینیک دكتر محبوبه اميدي نژاد
تماس تلفني، imo، Google Meet

 • 02191012960
  02191012970
  09374540994