کودکم در لباس پوشیدن کند است

کودکم در لباس پوشیدن کند است

در برخی از خانواده ها لباس پوشاندن به کودکان کشمکشی است که تمام روز به طول می‌انجامد  لباس پوشیدن کودک کار روزمره ای است که گاهی آن قدر غیر قابل تحمل می شود که بسیاری از پدران و مادران را از کوره به در می برد.

راه حل های ما شامل پیشنهادهایی است که چطور لباس پوشاندن را برای کودکان به صورت سرگرمی در آوریم و همچنین روش هایی ارائه شده که می تواند به شما کمک کند تا به کودکان یاد بدهید چطور مستقلاً لباس بپوشد.خرد سالان می توانند بین سنین دو تا چهار سالگی تقریباً تمام قسمتهای لباس پوشیدن را یاد بگیرند. اگر کاری کنید که اولین تلاش های لباس پوشیدن برای کودک خوش آیند باشد، بعداً موجب مقاومت کمتر و همکاری بیشتر کودک خواهد شد.

 

 • لباس پوشیدن را برای کودک جالب کنید:

لباس پوشیدن باید از آغاز برای کودک جنبه سرگرمی داشته باشد هنگامی که به نوزاد خود لباس می پوشانید با او صحبت کنید و یا برایش آواز بخوانید.

 

 • لباس پوشیدن را با خواندن ترانه به کودک یاد دهید:

کودک خردسال را تشویق کنید تا وقتی شما لباسهایش را می پوشانید با شما آواز بخواند.

 

 • روش لباس پوشیدن را به کودک یاد دهید:

هنگامی که کودک ترتیب لباس پوشیدن را فرا گرفت، آمادگی آن را خواهد داشت تا طرز لباس پوشیدن را یاد بگیرد.

 

 • لباس مناسبی انتخاب کنید:

زمانی که کودک شما در حال یاد گرفتن لباس پوشیدن است، لباسهایی را انتخاب کنید که او به راحتی بتواند آنها را بپوشد و درآورد.

بسیاری از والدین لباس پوشاندن را نیازمند سرعت دانسته و آن را آخرین کار قبل از خروج از منزل به حساب می‌آورند تا بدین ترتیب بتوانند کارهای خود (برای مثال آوردن بچه بزرگ‌تر از مدرسه به خانه یا آماده شدن قبل از رسیدن مهمان‌ها) را به موقع و سر وقت انجام دهند. اگر کودکان ذره‌ای متوجه تعجیل والدین شوند به سرعت از این مسئله سوءاستفاده می‌کنند به شکلی که ممکن است لباس پوشاندن به آنان وقت زیادی از پدر و مادر بگیرد.

 

 • با همدیگر لباس بپوشید:

کودکان از اینکه با الگو گرفتن از شما لباس پوشیدن را یاد بگیرند، لذت می برند اگر همراه با بچه خود لباس بپوشید، نه تنها به او نشان می دهید که چطور لباس بپوشد، بلکه سرعت کار را هم به او می آموزید.

 

 • از تمرین مثبت استفاده کنید:

بررسی کنید که کودک صبحها چه مقدار از لباسهایش را می تواند بدون کمک بپوشد سپس بدون داشتن انتظار اضافی با همدیگر روی مهارتها تمرین کنید. معمولاً صبحها زمان مناسبی برای یاد دادن نیست.

 

 

 • لباسهای فردا:

شب قبل، با همراهی کودک تصمیم بگیرید که چه لباسهایی را برای فردا بپوشد و سپس آنها را از کمد بیرون بگذارید. بچه ها در خرید لباسهایشان حق اظهار نظر داشته باشند. آنها اگر در انتخاب مد و رنگ لباسشان مشارکت داشته باشند، هنگام پوشیدن آن خوشحال تر خواهند بود.

 

 • با ساعت مسابقه بگذارید:

مدت زمانی را که برای پوشیدن لباس خود صرف می کند اندازه بگیرید و صبح روز بعد از کودک بخواهید رکورد قبلی خود را بشکند.

 

 • کاری کنید که کودک خودش با مسائل زندگیش درگیر شود:

او را وادار کنید که با مسائل خود روبرو شود. بعضی از کودکان می توانند لباس بپوشند ولی این کار را انجام نمی دهند. به او بگویید که در ازاء هر دقیقه ای که از مدت زمان لباس پوشیدنش (مثلاً ۵ دقیقه) بگذرد، باید یک دقیقه زودتر به بستر برود و یا اینکه از مدت زمانی که اجازه دارد تلویزیون تماشا کند کم می شود.

 

نتیچه گیری

 

با توجه به به آنچه گفته شد، اگر در فرصتی مناسب و بدون عجله به او لباس بپوشانید احتمال وقوع بسیاری از دردسرها را کاهش داده‌اید. در نظر داشته باشید  پیش از آنکه به مهمانی بروید ، لباس‌های کودک را به او نشان بدهید یا برایش توضیح دهید که چه لباسی را باید بپوشد و حتی بهتر است از روز قبل اطلاعاتی در مورد لباس‌هایش در اختیار وی قرار دهید.

 

منابع و مآخذ

فراست،جو. مادر کافی ترجمه مهبد ابراهیمی(1394). نشر زوار.

گاربر،استفن.گاربر،ماریان دانیلز.فریدمن اسپیزمن،روبین .(1394). چگونه با کودکم رفتار کنم؟ (مترجمان شاهین خزعلی،هومن حسینی نیک،احمد شریف تبریزی) . تهران: انتشارات مروارید

 

کلمات کلیدی: کند بودن كودك در لباس پوشيدن، جالب کردن لباس پوشیدن، انتخاب لباس مناسبی، استفاده از تمرین مثبت،  مسابقه با ساعت.

 

ساعات كاري

شنبه 09.00 – 21.00
يكشنبه 09.00 – 21.00
دوشنبه 09.00 – 21.00
سه شنبه 09.00 – 21.00
چهارشنبه 09.00 – 21.00
پنج شنبه 09.00 – 21.00
جمعه 09.00 – 21.00

ارتباط با کلینیک دكتر محبوبه اميدي نژاد
تماس تلفني، imo، Google Meet

 • 02191012960
  02191012970
  09374540994