جنگ مسواک زدن در كودكان

جنگ مسواک زدن در كودكان

اکثر والدین اهمیت مسواک زدن را درک می­کنند، ولی از آنجایی که دندان های کودک دائمی نیستند، گاهی کار را جدی نمی­گیرند. دندان های شیری اساس رشد دندان های دائمی هستند، پوسیدگی این دندان ها تنها درد ایجاد نمی­کنند، بلکه می­تواند بالقوه خطرناک باشد؛ زیرا می­توانند منجر به عفونت یا افتادن زود هنگام دندان شوند که بعدا محل دندان دائمی را نیز تحت تاثیر قرار می­دهد و باعث می­شود که دندان های دائمی کج دربیایند. حال این سوال مطرح می­شود که چطور مسواک زدن را به کودکم آموزش دهم؟ در این مقاله به سوال شما پاسخ خواهیم داد:

 

  • الگوی مناسبی برای کودک خود باشید :

اگر فرزندتان از کودکی ببیند شما مرتب دندان های خود را مسواک می زنید، او نیز مشتاق خواهدشد، چنین کند. آنها بدون اینکه چیزی در مورد نظافت و بهداشت دهان و دندان بدانند، از شما الگوبرداری می کنند و با مسواک و خمیر دندان کلنجار می روند.

 

  • عادت را زود ایجاد کنید:

مدت ها قبل از اینکه کودک واقعا بتواند دندانش را مسواک بزند، به او مسواک خودش را بدهید. مقداری خمیردندان روی آن بگذارید و به اواجازه دهید که با آن کلنجار برود. در حدود2سالگی می­تواند، حرکات را مانند شما انجام دهد.

 

  • آموزش مسواک زدن:

به او بگویید که مسواک، ماشین اسباب بازی کوچکی است که باید آن را روی دندان هایش حرکت دهد.

در این مورد ترانه ای را مثل”صبح و ظهر و قبل از خواب مسواک بزن مسواک تا دهان تو گردد خوشبو و تمیز و پاک” بسازید و هنگامی که کودک مشغول مسواک زدن است، آن را بخوانید.

به او اجازه دهید که بعد از این که مسواک زدید، دندان های شما را وارسی کند.سپس شما نیز دندان های او را مورد وارسی قراردهید.

به کودکتان یاد دهید که بعد از مسواک زدن، زبان خودش را روی دندانش بکشد و حس کند که دندان هایش چقدر نرم و تمیز شده اند.

 

  • حق انتخاب به کودکتان دهید:

به کودکتان اجازه دهید که مسواک و خمیردندان خودش را انتخاب کند.اغلب کودکان خمیردندان های فانتزی و معطر را دوست دارند.

 

  • پیشرفت کودکتان را ثبت کنید:

یک جدول تهیه کنید؛ هر بار که کودک مسواک می­زند یک خط یا ستاره روی جدول بکشید. هنگامی که جدول پر شد، او می­تواند یک جایزه دریافت کند. البته این نکته را همیشه مدنظر قرار دهید که گاهی یک پاداش خاص برای کودکی خوشایند و برای دیگری ناخوشایند است. به عنوان مثال برای کودکی بستنی یک پاداش است و برای دیگری پیتزا یا شکلات پاداش محسوب می­شود.

 

نتیجه گیری

 

همانطور که گفته شد، دندان‌ها یکی از مهم‌ترین ابزارهای تغذیه‌ای در انسان است و مسواک زدن صحیح از ارکان اصلی مقوله ی بهداشت دهان و دندان است. مراقبت از دندان ها باید از سنین پائین در بچه ها شروع شود.هر کودکی باید یاد بگیرد که حداقل دوباردرروز، و ترجیحا بعد از هر غذا، دندان های خود را مسواک بزند تا از پوسیدگی و خراب شدن آن جلوگیری شود.

 

منابع و مآخذ

تبریزی، علیرضا.(1393). رفتاردرمانی(روش هایی برای تغییر سریع رفتار کودکان 4تا11ساله).تهران: انتشارات فراروان

گاربر،استفن.گاربر،ماریان دانیلز.فریدمن اسپیزمن،روبین .(1394). چگونه با کودکم رفتار کنم؟ (مترجمان شاهین خزعلی،هومن حسینی نیک،احمد شریف تبریزی) . تهران: انتشارات مروارید

 

کلمات کلیدی: مسواک زدن کودک، الگوی مناسب برای کودک، آموزش مسواک زدن، حق انتخاب به کودک، ثبت پیشرفت کودک، عادت مسواک زدن.

 

 

 

ساعات كاري

شنبه 09.00 – 21.00
يكشنبه 09.00 – 21.00
دوشنبه 09.00 – 21.00
سه شنبه 09.00 – 21.00
چهارشنبه 09.00 – 21.00
پنج شنبه 09.00 – 21.00
جمعه 09.00 – 21.00

ارتباط با کلینیک دكتر محبوبه اميدي نژاد
تماس تلفني، imo، Google Meet

  • 02191012960
    02191012970
    09374540994