کودکانی که می خواهند با برادر و خواهرشان بخوابند

کودکانی که می خواهند با برادر و خواهرشان بخوابند

گاهی کودک می­خواهد به جای خوابیدن در کنار والدینش، در کنار برادر و خواهرش بخوابد. با خواهر و برادرها در یک رختخواب خوابیدن، می‌تواند سریعا به صورت یک عادت درآید و نباید ترغیب شود. شاید خواهر و برادرها قبلا یک اتاق مشترک داشته اند و یا اینکه این کار، بهترین راه حل برای تنهایی بعد از منع شدن از خوابیدن در کنار پدر و مادر است(زیرا کودک به این نتیجه رسیده است که احتمال خوابیدن در کنار پدر و مادرش در صفراست)

اگر کودکان شما عادت کرده‌اند با هم در یک رختخواب بخوابند، راه حل‌های زیر می‌تواند راه‌گشا باشد:

 

 • کودک را به تنها خوابیدن تشویق کنید:

مانند هر رفتار مطلوب دیگری، در این مورد نیز مهم است که این رفتار را با تشویق کردن تقویت کنید. کودک را برای تنها خوابیدن تحسین کنید. به او بگویید که چقدر به خود می‌بالید که واقعا دختر یا پسر  بزرگی شده است. خواهر و برادرها را نیز تشویق کنید تا در این تحسین و تشویق، شما را همراهی کنند. لازم به ذکر است تحسین باید پس از مشاهده پیشرفت در رفتار عرضه شود.

 

 • قاطعانه به آنها بگویید که همین حالا باید تنها بخوابند:

با لحنی قاطع و واقعی به کودکان بگویید که آنها هر کدام رختخواب مخصوص به خودشان را دارند و باید در آن بخوابند.

 

 • در مورد ترس ها و اضطراب های کودک با او صحبت کنید:

اگر به نظر می‌رسد که کودک شما از تنها خوابیدن می‌ترسد، در مورد ترس‌هایش با او گفتگو کنید و بکوشید مشکلات او را حل کنید. ممکن است کودک نتواند به دقت توضیح دهد که چه چیزی سبب ترس او شده است. بنابراین، وقتی که عاملی موجب ترس او شد، او ممکن است از همه ی موقعیت های اطراف آن عامل نیز وحشت داشته باشد به عنوان مثال کودکی که شب ها از تنهایی می­ترسد ممکن است اساس وحشت او از سایه هایی باشد که بر اثر نور ماه روی شیشه ی پنجره می­افتد.

 • بین کودکان آیفون یا واکی – تاکی(بی سیم مخصوص کودکان) بکشید تا بتوانند قبل از خوابیدن از اتاق های خود با یکدیگر صحبت کنند.

 

 • جایگزین‌های دیگری برای کودک فراهم کنید:

حیوان پشمی یا یک عروسک می‌تواند جایگزین مناسبی باشد تا کودک با استفاده از آن بدون این که «تنها» باشد، استقلال خود را کسب کند.

 

 • استفاده از جعبه شبانه:

از جعبه شبانه استفاده کنید؛ بدین ترتیب کودک تا هنگامی که به خواب رود، کاری برای انجام دادن خواهد داشت. (در مقاله کودکانی که به رختخواب نمی­روند درباره جعبه شبانه توضیح داده شده است).

 

نتیجه گیری

 

با توجه به آنچه گفته شد، در درجه اول کودکان باید یاد بگیرند که در هنگام خوابیدن به خودشان تکیه کنند و والدین گرامی می­توانند با تحسین و تشویق و درخواست قاطعانه این مشکل شبانگاهی را حل کنند.

منابع و مآخذ

کرومبولتز، جان دي، کرومبولتز، هلن بی. (1393). تغيير دادن رفتارهاي کودکان و نوجوانان. (ترجمه يوسف کريمي). تهران: انتشارات فاطمي.

گاربر،استفن.گاربر،ماریان دانیلز.فریدمن اسپیزمن،روبین .(1394). چگونه با کودکم رفتار کنم؟ (مترجمان شاهین خزعلی،هومن حسینی نیک،احمد شریف تبریزی) . تهران: انتشارات مروارید.

 

کلمات کلیدی: کودکانی که می‌خواهند با برادر و خواهرشان بخوابند، گفتن قاطعانه که همین حالا باید تنها بخوابند، تشویق کودک به تنها خوابیدن، صحبت در مورد ترس ها و اضطراب های کودک، استفاده از جعبه شبانه.

ساعات كاري

شنبه 09.00 – 21.00
يكشنبه 09.00 – 21.00
دوشنبه 09.00 – 21.00
سه شنبه 09.00 – 21.00
چهارشنبه 09.00 – 21.00
پنج شنبه 09.00 – 21.00
جمعه 09.00 – 21.00

ارتباط با کلینیک دكتر محبوبه اميدي نژاد
تماس تلفني، imo، Google Meet

 • 02191012960
  02191012970
  09374540994