کودکم درحیاط نمی ماند و به کوچه می رود

کودکم درحیاط نمی ماند و به کوچه می رود

بعضی از کودکان هنگام بازی در حیاط خانه به راحتی در را باز می­کنند و شروع به دویدن و بازی کردن می­کنند و احساس می­کنند وارد یک محوطه بسیار بزرگ شده اند و دیگر هیچ محدودیتی را نمی­پذیزند . در این مقاله با ارائه راهکارهایی او را مجبور می­کنیم تا از قوانین شما اطاعت کند.

 

راهکار:

 • محدوده مجاز بازی را برای کودکتان تعیین کنید. برای مثال، می­توانید در حیاط منزلتان با روبان های رنگی، دور محدوده مجاز را مشخص کنید و برای کودک توضیح دهید که حق ندارد از آن محدوده خارج شود.

 

 • وقتی کودکتان به مرحله ایی از رشد رسید می­توانید آزادی عمل کودک را به تدریج افزایش دهید و محدوده مجاز او را گسترده تر کنید.

 

 • از کودک خود بخواهید تا توضیحات شما را تکرار کند: برای مثال سارا امروز می­توانی در حیط خلوت بازی کنی حالا تکرار کن مامان چی گفت.

 

 • از روش تصحیح بیش از حد استفاده کنید: اگر کودک شما به حرفهایتان بی اعتنا بود میتوانید او را وادارید با شما در طول مرز تعیین شده راه برود و به شما نشان دهد مرز کجاست.

 

 • از کودکتان بخواهید با گچ نقاشی مرز تعیین شده را بکشد.

 

 • کودک را در مقابل رفتار شایسته امتیاز مثبت دهید و اجازه بازی دهید.

 

 • اگر کودک در محدوده تعیین شده نماند می­توانید محدوده مجاز او را تنگ تر کنید. همچنین می­توانید از تنبیه ملایم استفاده کنید؛ از کودک می­خواهیم برای مدت مشخصی روی یک صندلی رو به دیوار بنشیند. به ازاء هر یک سال عمر کودک، یک دقیقه.مثلا کودک5 ساله، 5 دقیقه باید روی صندلی بنشیند. صندلی در مکانی کسل کننده قرار بگیرد که حوصله کودک سر برود. نباید با اوصحبت کنید، جواب او را ندهید، با او بحث نکنید، و خلاصه هیچ کاری با او نداشته باشید. اگر چنانچه حاضر نشد روی صندلی بنشیند زمان او از نو شروع می­شود.

 

نتیجه گیری

 

با توجه به آنچه اشاره رفت،  چنانچه محوطه اطراف منزل شما بسیار امن است، شما باید برای بازی کودک، محدوده ای مشخص کنید وکودک را وادارید تا که از آن محدوده خارج نشود، به طوری که در هر لحظه شما بدانید کودک کجاست و چه می­کند.

 

منابع و مآخذ

تبریزی، علیرضا.(1393). رفتاردرمانی(روش هایی برای تغییر سریع رفتار کودکان 4تا11ساله).تهران: انتشارات فراروان

گاربر،استفن.گاربر،ماریان دانیلز.فریدمن اسپیزمن،روبین .(1394). چگونه با کودکم رفتار کنم؟ (مترجمان شاهین خزعلی،هومن حسینی نیک،احمد شریف تبریزی) . تهران: انتشارات مروارید

 

کلمات کلیدی: کودکی که در حیاط نمی­ماند و به کوچه می­رود، تعیین محدوده مجاز، تنبیه ملایم، استفاده از روش تصحیح بیش از اندازه، تحسین و تشویق کودک.

ساعات كاري

شنبه 09.00 – 21.00
يكشنبه 09.00 – 21.00
دوشنبه 09.00 – 21.00
سه شنبه 09.00 – 21.00
چهارشنبه 09.00 – 21.00
پنج شنبه 09.00 – 21.00
جمعه 09.00 – 21.00

ارتباط با کلینیک دكتر محبوبه اميدي نژاد
تماس تلفني، imo، Google Meet

 • 02191012960
  02191012970
  09374540994