کودکم با افراد ناآشنا حرف نمی زند

کودکم با افراد ناآشنا حرف نمی زند

کمرویی به مفهوم احساس ناراحتی کردن از بودن در جمع است. کودک خجالتی در موقعیت های ناآشنا و هنگام تعامل و گفت و گو با دیگران عصبی و مضطرب می­شود. یک کودک خجالتی، زمانی که تصور کند مورد توجه اطرافیان قرار گرفته است، بی نهایت ناراحت و پریشان می­شود. به یاد داشته باشید تا حدودی، خودداری کودک از صحبت کردن، به ویژه در میان جمع، کاملا طبیعی است. شما نمی­توانید کودک را مجبور به حرف زدن کنید و نباید هم چنین کنید، ولی شما می­توانید با استفاده از راهکارهایی زیر احتمال اینکه کودکتان بدون فشار شما صحبت کند، افزایش دهید.

 

علل خجالت و کمرویی کودکان

 

 • ژنتیک: برخی تحقیقات نشان می­دهد که ممکن است کمرویی و احساس خجالت ارثی باشد.

 

 • عوامل شخصیتی: نوزادان حساس و تحریک پذیر ممکن است در آینده خجول و کمرو شوند.

 

 • رفتارهای آموخته شده: کودکان از طریق مشاهده رفتار دیگران، شیوه تعامل با اجتماع را یاد می­گیرند. آنها بیشتر رفتارها و عکس العمل های والدین خود را الگو قرار می­دهند. والدین خجالتی و کمرو، کودکان خجالتی بار می­آورند.

 

 • فقدان تعاملات اجتماعی: کودکانی که از جمع و اجتماع به دور نگه داشته شده اند، ممکن است از بودن در بین سایرین احساس ناراحتی و فشار کنند. آنها فاقد مهارت های اجتماعی مطلوب اند و چون نمی­دانند در جمع چه باید بکنند لذا ترجیح می­دهند در گوشه ای تنها و ساکت بنشینند.

 

 • ترس از شکست: کودکانی که دچار شکست های پی در پی شده اند، ممکن است از ترس شکست های بعدی، انزوا و دوری گزیدن از جمع را در پیش بگیرند.

 

راهکار:

 • دقت کنید لقب خجالتی به فرزندتان ندهید: کودکان و بزرگسالان تمایل دارند صفت هایی را که به آن ها نسبت می­دهید در خود درونی سازند و همان گونه رفتار کنند. آنچه شما به فرزندتان می­گویید، تاثیر زیادی بر افکار و رفتار او دارد.

 

 • هیچ گاه زمانی که کودک شما دچار شرمساری و خجالت شده است، او را مورد انتقاد قرار ندهید. همواره سعی کنید او را درک کنید، با او همدلی داشته باشید و حمایت گر او باشید.

 

 • از قبل با کودک خود گفتو گو کنید و به او پاداش بدهید: به کودک بگویید: خاله مریم امروز عصر به منزل ما می­آید اگر به او سلام کنی با هم دسر می­خوریم و اگر موقع خداحافظی با او صحبت کنی شب برایت قصه می­خوانم.

 

 • انتظارات خود را مشخص کنید: به کودک خود بگویید یک قانون”سلام” داشته باشید که حتی اگر نمی­خواهد صحبت کند، باید به شخص جدید سلام کند.

 

 • به جای کودک صحبت نکنید: اگر کودک، جواب سوال های شخص تازه را نمی­دهد، شما به جای او جواب ندهید، مگر اینکه کودک، بیش از حد خجالتی باشد. به کودک بگویید که اگر بار دیگر از پاسخگویی به سوال های دیگران خودداری کند، باید منتظر پی آمد ها باشد. مثلا ممکن است زمان تلفنی صحبت کردن را کاهش دهید. بدین معنا که اگر با کسانی که شما می­خواهید صحبت نکند، شما هم زمان صحبت با کسانی را که خودش می­خواهد، کاهش می­دهید.

 

نتیجه گیری

 

با توجه به آنچه اشاره شد، با اجرای قوانین و راهکارهای ذکر شده  می­توانید مهارت های ارتباطی کودکتان را قوی کنید و از بیرون رفتن با کودکتان لذت ببرید.

 

منابع و مآخذ

سلحشور، ماندانا(1387). کودکان خجالتی. پیوند. شماره345 و 347.

گاربر،استفن.گاربر،ماریان دانیلز.فریدمن اسپیزمن،روبین .(1394). چگونه با کودکم رفتار کنم؟ (مترجمان شاهین خزعلی،هومن حسینی نیک،احمد شریف تبریزی) . تهران: انتشارات مروارید

 

کلمات کلیدی: کمرویی کودک، علل کمرویی کودک، تحسین کودک، صحبت نکردن به جای کودک، انتقاد نکردن.

 

ساعات كاري

شنبه 09.00 – 21.00
يكشنبه 09.00 – 21.00
دوشنبه 09.00 – 21.00
سه شنبه 09.00 – 21.00
چهارشنبه 09.00 – 21.00
پنج شنبه 09.00 – 21.00
جمعه 09.00 – 21.00

ارتباط با کلینیک دكتر محبوبه اميدي نژاد
تماس تلفني، imo، Google Meet

 • 02191012960
  02191012970
  09374540994