جمع و جور کردن لباس ها توسط کودک

جمع و جور کردن لباس ها توسط کودک

کودکان خردسال بازی جمع و جور کردن لباس ها را دوست دارند. یک کودک دوساله می­تواند جوراب ها را جفت کند لباس های زیر را تا کند و حدس بزند که هر تکه لباس مربوط به کدام یک از اعضا خانواده است. ولی آنها اغلب عادت ندارند که پشت سر خودشان لباس هایشان را جمع کنند زیرا معمولا کس دیگری این کار را برای آنها انجام می دهد. سپس هنگامی که کمی بزرگ تر شدند ناگهان پدر و مادرشان رویه ی خود را تغییر می دهند و می گویند که : ” خودت باید این کار رو بکنی” در ادامه راهکارهایی ارائه می­شود که با انجام دادن آن خیلی از مشکلات شما والدین حل می­شود.

 

 • اتاق را بازرسی کنید و به تمیز بودن اتاق نمره بدهید:

یک سلسله برنامه وارسی اتاق ترتیب دهید؛ ولی طوری که برای کودک جالب باشد(یعنی با شوخی و خنده آنها را برگزار کنید). به ازای هر بار که اتاق پاکیزه بود، به او ستاره دهید و آن ها را روی یک جدول بنویسید و به ازای یک سلسله ستاره مشخص به او جایزه دهید.

یکی از راه های مناسب تغییر رفتار کودکان این است که ابتدا برای اینکه آن ها دست به رفتار جدیدی بزنند، آن را یاد بگیرند و تکرار کنند، از پاداش مادی به همراه پاداش ضروری استفاده کنیم بعد کمک برای انجام آن رفتار از پاداش فعالیتی به همراه پاداش ضروری استفاده کنیم و به تدریج فقط از پاداش ضروری استفاده کنیم تا رفتار مورد نظر به پاداش درونی تبدیل شود.(در رابطه با پاداش ها در مقاله پاکیزگی توضیح داده شده است).

 

 • کودک را تحسین کنید :

تلاش های کودک در جمع و جور کردن لباس هایش و گذاشتن آنها در مکان مناسب را به طور مداوم تحسین کنید. به او دقیقا بگویید که کدام یک از کارهایی را که انجام داده است دوست دارید : “سارا من واقعا از اینکه تو شلوارت را در سبد لباس های چرک گذاشتی خوشم آمد. با این کارت کمک بسیار بزرگی به من کردی”.

 

 • خودتان را الگو قرار دهید :

این کار در واقع تعیین می کند که در منزل کارها چگونه باید انجام گیرند. مثلا اگر کودک بداند که شما نیز این کار را انجام می دهید دیگر نمی­تواند بگوید ” خودت هم لباس هات رو جمع نمیکنی” بنابراین با الگو قرار دادن خودتان راه را به او نشان دهید.

 

 • کار را برای آنها لذت بخش کنید :

به کودک اجازه دهید که جعبه ی کفش ها را بریده و از آنها برای قسمت بندی کشو استفاده کند. به او اجازه دهید که تصمیم بگیرد کدام کشو را برای جوراب ها، لباس زیر و یا شورتش لازم دارد. هنگامی که کودک در حال جمع کردن لباس هایش در اطراف خانه است فرمانده بازی کنید (یعنی شما باید دستور بدهید و کودک باید اطاعت کند).

 • جمع و جور کردن لباس ها را برای کودک آسان کنید:

اگر جمع و جور کردن لباس ها و گذاشتن آنها در جای خود را برای کودک آسان تر کنید مرتب و منظم بودن برایش بسیار ساده تر خواهد بود. مثلا در کمد او یک جالباسی را پایین تر بکوبید. لباس هایی را که بیشتر استفاده می شوند در طبقات پایین تر بگذارید و کشوها را طوری قرار دهید که کودک بتواند بدون کمک شما به آنها دسترسی پیدا کند.

چه در اتاق خودش و چه در حمام جالباسی ها را طوری نصب کنید که دستش به راحتی به آن برسد. یک میز کوچک مخصوص کودک تهیه کنید تا او لوازمی را که به طور دایمی از آنها استفاده می کند ( نظیر وسایل مدرسه…) روی آن قرار دهد.

 

 • تصحیح بیش از حد را بکار گیرید:

بدین معنا که اگر کودک چیزهایی را که شما به او گفته اید اجرا نمی­کند، او را با مجبور کردن به وارسی کردن زیر تختخواب، کمد و جاهای دیگر و پیدا کردن لباسها تادیب کنید.

 

نتیجه گیری

 

با توجه به آنچه اشاره رفت، بهترین حالت این است که هر کس در خانه از ابتدای امر مسئول کارهای خودش باشد. و با انجام راهکارهای ذکر شده و برنامه ریزی و تشویق و راهنمای مداوم، قطعا بی مبالات ترین کودک نیز عوض خواهد شد.

 

منابع و مآخذ

تبریزی، علیرضا.(1393). رفتاردرمانی(روش هایی برای تغییر سریع رفتار کودکان 4تا11ساله).تهران: انتشارات فراروان

گاربر،استفن.گاربر،ماریان دانیلز.فریدمن اسپیزمن،روبین .(1394). چگونه با کودکم رفتار کنم؟ (مترجمان شاهین خزعلی،هومن حسینی نیک،احمد شریف تبریزی) . تهران: انتشارات مروارید

 

کلمات کلیدی: جمع و جور کردن لباس ها توسط کودکتان، ستاره دادن به تمیز بودن اتاق کودک، تحسین کودک ،لذت بخش کردن جمع و جور کردن لباس ها ، تصحیح بیش از حد.

 

ساعات كاري

شنبه 09.00 – 21.00
يكشنبه 09.00 – 21.00
دوشنبه 09.00 – 21.00
سه شنبه 09.00 – 21.00
چهارشنبه 09.00 – 21.00
پنج شنبه 09.00 – 21.00
جمعه 09.00 – 21.00

ارتباط با کلینیک دكتر محبوبه اميدي نژاد
تماس تلفني، imo، Google Meet

 • 02191012960
  02191012970
  09374540994